Bahtsız Bedevi: Just Fontaine

Futbolcu olduğunuzu düşünün. Bu düşünülebilecek kolay bir hayal. Dünya kupasına katılıp, 6 maçta 13 gol atıyor altın ayakkabıyı gol kralı olarak kazanıyorsunuz. İmkansız gibi ama oluyor. Sonra mı? Üç kez ayağınız kırılıyor, 29 yaşında futbolu bırakıyorsun. Futbolcu olmanızdan, Dünya kupasına katılmanızdan hatta orada gol kralı olmanızdan daha da hayalperestlik dimi?

Aslında Fas asıllı Fransız gol makinesi Just Fontaine’nin özeti bu. 1933 yılında Fransızların sömürgesi altında bulunan Fas’ta doğuyor. Fas takımı Union Sportive Marocaine (USM) de Casablanca’da da futbola başlıyor. Faslı olup, futboldan da anlayınca haliyle Fransızlar seni bir takım elbiseye ülkesine götürür. O da aynen böyle gidiyor.

1953 yılında Nice takımına 1956’da ise tüm Dünya’ya adını duyurduğu Stade de Reims’e transfer oluyor. 6 sezon formasını giydiği Reims takımına büyük katkı sağlayıp 2 lig ve 1 kupa şampiyonluğu yaşıyor. Başarısı 1958 FIFA Dünya Kupası’nda 6 maçta attığı 13 golle adeta zirve yapıyor. Ve Dünya kupası turnuvasında en çok gol atan futbolcu unvanını kazanıyor. Aynı turnuvanın iki ayrı maçı Paraguay ve Federal Almanya karşılaşmalarında ise hat-trick yapıp, kırılamayan bir başarı yakalıyor.

Dünya kupasından döndükten sonra yani 1958-1959 yılında Just Fontaine ve arkadaşları, Beşiktaş’ın da yer aldığı Şampiyon Kulüpler Kupası’na katıldı. Ön elemede Ards, son 16 turunda HPS, çeyrek finalde Standard de Liège, yarı finalde ise Young Boys’ı iki maçlı eleme usulüyle geçen Reims’in finaldeki rakibi, Real Madrid’di. Di Stéfano’lu kadrosuyla Beşiktaş’ı eleyen Real Madrid, Stuttgart’taki finalde de Stade de Reims’i 2-0 yenip şampiyon oluyordu. Takımı kaybetse de Fontaine, o yıl turnuvanın en değerli oyuncusu seçiliyordu.

1.5 Senede 3 Kez Ayağı Kırıldı

Yeni sezonunda Fontaine için talihsizler ardı arkasını bırakmayacaktır. Reims formasıyla çıktığı maçın son anlarında ikili mücadele sırasında yerde kalacak ve ayağı kırılacaktır. Sezon sonuna doğru (6 ay) ancak iyileşen Just Fontaine, takımla birlikte antrenmanlara başlamıştı. Takımla çıktığı 3’ncü antrenmanda bu sefer diğer ayağında kırık oluşacaktır. 4 ay daha sevdiği futboldan uzak kalacak Fontaine’nin şansızlığı bununla bitmeyecekti. 1961 yılında milli formayı tekrar terletmek için sahada yer alan Fontaine’nin ayağındaki kaynama tam olmadığından zorlanmaya bağlı olarak tekrar kırılacaktır. Son son 1,5 senede 3 kez ayağı kırılan Fontaine, kariyerine nokta koydu.

1967 yılında Fransa Milli Takımı, sırasıyla da Luchon, PSG, Toulouse ve Fas Milli Takımını çalıştıran Fontaine, teknik direktörlük kariyerine herhangi bir sakatlık olmadan 1981’de son verdi. Kısa süre ticaretle uğraşan Just, 2004 yılında Pele tarafından, yaşayan en büyük 125 futbolcudan biri olarak seçildi.

Yazan: Çağdaş Yıldırım