Tekerlekli Sandalyeden Madrid’e

Ferland Mendy Futbolcu Hikayesi

Yürüyemezsin Dediler Real Madrid’e Transfer Oldu

“Ameliyat sonrası tekerlekli sandalye kullanmaya başladım. Doktorlar bana ‘Bırak futbol oynamayı, yürümen bile mucize’ dedi. Oysa şimdi bakın neredeyim? Real Madrid’de”. Bu sözler Real Madrid’in 48 milyon Euro karşılığında Olimpik Lyon’dan kadrosuna kattığı Ferland Mendy’nin imza sonrası ilk sözleri.

11 Yaşında Babasını Kaybetti

Senegal asıllı Fransız futbolcu Ferland Mendy, 1995 yılında Fransa’nın kuzeyindeki Meulan-en-Yvelines bölgesinde doğdu. 7 yaşında Ecquevilly’de futbola başladı. 2 yıl sonra yani 2004 yılında, ülkenin başkent takımı Paris Saint Germain’e (PSG) transfer oldu. Burada oynarken 11 yaşında babası hayata gözlerini yumdu.

Yürümesi Dahi İmkânsızdı

On iki yaşına geldiğinde kalçasında bir enfeksiyon başladı. Kalça artritine sebep olan bir eklem sakatlığıydı. İltihaba dönüştüğünde ise genç Mendy, yürüyemez hale geldi. İltihap, doğrudan eklemlerini etkiliyor, yorgunluk ve şiddetli ağrı ve zaman zaman da titremelere sebep veriyordu. 15 yaşına geldiğinde artık ameliyat şarttı. O rahatsızlığıyla uğraşırken PSG Akademisi Mendy’yi serbest bırakıyordu. 1 yıl futbol oynayamadı ve kalçası 3 ay boyunca alçıda kaldı. ‘Spica’ kullanmak zorunda kalan Mendy’ye doktoru bir daha futbol oynayamayacağını hatta yürümesinin bile zor olduğunu söyledi.

Ferland Mendy

Tekerlekli Sandalyeye Mahkûm

Tekerlekli sandalye ile hastaneden taburcu olduktan sonra Fransa’nın Bullion bölgesinde bir iyileştirme merkezine gitmeye başladı. Rehabilitasyon merkezinde günlerce sadece yürümek için uğraştı. İlk adımlarını attığında tek düşüncesi kas dokusunu geri kazanıp, çok sevdiği onu yaşamda tutan tek kaynağı futbola geri dönmekti. 8 ay sonunda Mendy, herkesi şaşırtarak adeta hayata yeniden döndü. Ve yaşama ilk baştan adeta sıfırdan bölgesinin mahalle takımı Mantois 78’de oynayarak başladı.

Adeta Mucize Gerçekleşiyordu

Yıl 2013’ü gösterdiğinde Mendy’nin yeni takımı, Ibrahim Ba, Lassana Diarra, Riyad Mahrez, Steve Mandanda, Paul Pogba ve Dimitri Payet’in yolunun da geçtiği Le Havre oldu. 2010 yılında rehabilitasyon merkezine tekerlekli sandalye ile giden Mendy, tarihler 2015’teyken Le Havre A Takımı’yla ilk maçına çıkarak adeta bir mucizeyi gerçekleştiriyordu. Ama Mendy’nin bu hikâyeyi böyle bitirmeye hiç niyeti yoktu. Mucize devam etmeliydi.

Olimpik Lyon Macerası

Fransa Lig 2’de Le Havre A Takımı’yla iki senede toplam 47 karşılaşmaya çıkan Mendy, futbol otoritelerin büyük beğenisini topluyor, özellikle top sürme ve savaşçı ruhu onu ön plana çıkarıyordu. Haliyle bu genç oyuncuyu Fransa’nın köklü kulübü Olimpik Lyon, 2017 yılında kadrosuna 5 Milyon Euro karşılığında katıyordu. Orada yaptığı açıklamada Mendy, yaşanılanlara inanamadığını şu sözlerle açıklıyordu. “Kendi kendime kaldığımda bazen düşünüyorum. Aman Tanrım! Diyorum. Lyon’dayım. Ve Avrupa liginden oynayacağım”.

Lyon Ve Milli Takım

Mendy’nin yükselen grafiği Lyon’da da devam etti. Yüksek performansı ona milli takım kapılarını da açıyordu. 20 Kasım 2018 Salı günü Stade de France’te Fransa, Uruguay’la hazırlık maçında karşılaşıyor ve ilk kez aday kadroya çağırılan Mendy ise sahaya ilk 11 çıkıyordu. 90 dakika sahada kalan Mendy için yeni bir sayfa daha yazılıyordu. 79 kez sırtına geçirdiği Lyon formasıyla en etkileyici performanslarından birisini UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Manchester City’ye karşı gösterdi. İki karşılaşmadaki üstün oyunu sonrası adı artık farklı dünya kulüpleriyle ciddi ciddi anılmaya başlanıyordu.

Bernabeu Çimlerinde Bir Azim

Azmi, yeteneği, futbol sevgisi, kulübündeki performansının yanına milli takımı da ekleyen Mendy’yi Fransa sınırları içinde tutmak artık neredeyse imkânsızdı. Ve öyle de oldu. 2019-2020 sezonunun başında 48 milyon Euro bonservisle Real Madrid’e transfer oldu. Real Madrid formasıyla Santiago Bernabeu’nun çimlerine çıkan Mendy, daha sonra kendisini 6 yıllığına Eflatun Beyazlılar’a bağlayan sözleşmeye imza attı. Bernabeu’da imza töreninde yaptığı konuşmada ise Mendy, “Ameliyat sonrası tekerlekli sandalye kullanmaya başladım. Doktorlar bana ‘Bırak futbol oynamayı, yürümen bile mucize’ dedi. Oysa şimdi bakın neredeyim? Real Madrid’de.” sözleriyle âdeta gövde gösterisi yaptı. Yaşadığı bunca zorluklara rağmen yılmayan Mendy’nin mücadelesini Bernabeu’da devam ettirip ettirmeyeceğini ise sadece zaman gösterecek.

Merih Demiral hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi takip etmeyi unutmayınız.

Yazan: Çağdaş Yıldırım