Juventus Stadyumu (Allianz Stadyumu)

Juventus Stadyumu (Allianz Stadyumu)

Delle Alpi Stadyumu (Stadio delle Alpi) diye yazmaktansa futbolun artık vazgeçilmezi sponsorlu da olsa Allianz olarak yazmak daha iyi. Çünkü o soğuk, adını Alp Dağlarından alan, etkileyicilikten bir hayli uzakta Torino’daki stadyum yerine modern bir stat inşa edildi. Delle Alpi, İtalya’nın ev sahipliğini yaptığı 1990 Dünya Kupası için yapılmıştı. Yarı final karşılaşması olan Almanya-İngiltere maçı da burada oynanmıştır. Atletizm pistinden dolayı özetlerinde hala taraftar gözükmemektedir! Turnuva bittiğinde ise kentin iki takımı Juventus ve Torino iç saha maçlarını burada oynadı.

Kış Olimpiyatları Düzenlenen Stadyum

69 bin kişilik kapasitesinden dolayı ne yazı ki bu stadyum hiçbir zaman dolmadı. Ambiyansı ve Juventus taraftarların koreografileri mükemmel olsa da hep bir stadyumda “soğuk rüzgârlar” esti. Stadyum her zaman kaliteli ancak “sakin” maçlara sahne oldu. Bir ara İtalyan köşe yazarı, “Stadyumun rakip taraftar bölümünde büfe yok. Yemek ihtiyaçlarını bize duyurmak için bize (basın türübününe) kuruyemiş atıyorlar” diye yazmıştı. Atmosferi, büyüklüğü, atletizm pisti ile Dünya Kupası’ndan 2006’ya kadar hizmet verdi. FIFA 04 isimli bilgisayar oyununun hazırlanış video çekimleri bu statta yapılmıştır. Sanırım rahat ve geniş çalışma alanı olduğu içindir! Ki stadyumun en son ‘hizmeti’ gerçek kimliğiydi. Stadyumda son kez etkinlik olarak 2006 Kış Olimpiyatları düzenlendi.

Modern Stadyuma Dönüş

Delle Alpi 2009’da yıkılıp, yerine Juventus’un maçları oynandığı modern Juventus Arena yapıldı. 8 Eylül 2011 tarihinde ise Juventus, hazırlık maçında ilk Notts County ile karşılaştı. Maç dostça 1-1’lik skorla tamamlandı.  Stadın ismi, sponsor aldıktan sonra ise Allianz Stadyumu oldu. 2013-14 UEFA Avrupa Ligi Finali Allianz Stadyumu’nda oynandı. Futbolun bir bakıma endüstrileşmesi, modern bir yaşama dönülmesi sonrası stadyum kapasitesi 41 bin 507 koltuk kapasitesine düşürüldü. Ayrıca stat otoparkı 4 bin otomobile kadar hizmet vermektedir. Toplam yüzölçümü 355 bin metrekare olan Juventus Allianz Stadyumu’nun ticari alanları 34 bin metrekare, yeşil alan ve çevresi ise son yapılan çalışmalarla birlikte 30 bin metrekareye ulaşmıştır.

Yazan: Çağdaş Yıldırım

Son olarak İtalya Serie A ve milli futbolcu Merih Demiral’la ilgili en güncel haberleri almak için sitemizi takip etmeyi unutmayınız.